MÜZE KÜTÜPHANE

Nedir müze kütüphanesi? Bulundurduğu eserler, yazmalar, dergiler ve ödül almış yapıtlar mimarinin kütüphane kısmını oluştururken; yazarların büstleri, şahsi eşyaları ve yapıtların özgün, tıpkı basımları ise müze kısmını oluşturur. Böylece ortaya müze kütüphanesi ortaya çıkar. Yani hem kültürel birikimler hem de kültürel birikimler sonucu ortaya çıkan edebi birikimlerin yer aldığı mükemmel mekanlardır. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi de bu tarz mekanlardan biridir.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, adını Türk romancı, öykücü ve şair Ahmet Hamdi Tanpınar’dan alan bir edebiyat müzesi ve arşividir. İstanbul’da bulunan müze Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulmuş olup 12 Kasım 2011 tarihinde ziyaretçiye açılmıştır.

Müze bulundurduğu eserler, yazmalar, dergiler ve ödül almış yapıtlar mimarisinin kütüphane kısmını oluştururken; yazarların büstlerin, şahsi eşyaları, ve yapıtların özgün, tıpkıbasımları ise müze kısmını oluşturur. Yani hem kültürel birikimler, hem de kültürel birikimler sonucu ortaya çıkan edebi birikimlerin yer aldığı mükemmel mekanlardır. 

Kütüphane, Tarihî yarımada da Gülhane Parkı girişinin solunda, Topkapı Sarayı’nı çeviren surun köşe kulesi üstünde yer alan Alay Köşkü’nde hizmet veriyor. II. Mahmud tarafından 1810 yılında yaptırılan köşk ampir üslubuna sahip olup, üst bölümünde taht odası, iki adet salon ve üç adet oda bulunuyor. Alt bölümde ise iki oda ile geniş bölüm vardır.

Müzenin ikinci katında Yahya Kemal Beyatlı, Necip Fazıl Kısakürek, Nedim, Orhan Pamuk ve Nâzım Hikmet gibi tanınmış İstanbullu edebiyatçılara, eserlerine yer ayrılmıştır. Müzede süreli sergilere de yer veriliyor. Edebiyat müzesi olarak Türkiye’de Ankara, Adana ve Diyarbakır’da açılanlardan sonra türünün dördüncü örneğidir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde Handan İnci’nin kurucu başkanlığında 12 Aralık 2017’de kurulan Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi de müze dahilinde faaliyet göstermektedir.  

Müze görevlisi M.Y ” müze kütüphanemiz bir çok alanda hizmet vermekte. Özellikle üniversite öğrencilerinin uğrak yeri. Derslerini burada yapmayı, tamamlamayı çok seviyolar istedikleri kaynağa ulaşabilmekteler. Bunun dışında hem yerli hemde yabancı gezginlerimiz var gezme amaçlı gelende çok insan oluyor. Birde alt katta sanat toplantıları sanat soyleşilerimiz oluyo bu tarz topluluklarında uğrak yeri yine bu mekan olmaktadır. Diyerek müze kütüphanenin hizmetlerini bize anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir