OTURDUĞUNUZ YERDEN GEZE BİLECEĞİNİZ DÜNYACA ÜNLÜ MÜZELER

Evde kal ile birlikte boş vakitlerimizi kendimizi geliştirerek yada daha önce yapmak isteyipte yapamadığımız hobilere yönelerek geçirmeye başladık. Seyehat engelinin olduğu şu dönem gidipte görmek istediğimiz ülkeleri yada müzeleri gezmek için bir engel teşkil etmiyo internet ortamında yapıcağınız sanal turlar ile dünyaca ünlü müzeleri içinde dolaşıyormuşsunuz gibi gezip göre bilirsiniz.

SALVADOR DALİ MÜZESİ

Salvador Dali 1974’te kendi adıyla açtığı müze şimdilerde corona virüs nedeniyle kapalı olmasına rağmen www.salvador-dali.org internet sayfasından sanal gezinti imkanı sunmaktadır. İçinde resimlerin,kolajların ve heykellerin bulunduğu dört binden fazla eser içermektedir. Salvador Dali 14 yaşında şimdiki müze binasında ilk sergisini açmıştır. Bu binanın Salvador Dali için manevi değeri çoktur.

Salvador Dali nin Cadillac arabası

İstanbulda görüp satın aldığı boyacı sandığı

BRITISH MUSEUM

Dünya’nın en eski müzelerinden biridir 1757 de halka açılan müze ilk başlarda kütüphane olarak kullanıldı içinde çok eski yazıtların ve kitapların koleksiyonları ile birlikte açıldı. Zamanla armağan etme, satın alma ve çalma yöntemleriyle antik çağlara ait birçok eser Londrada bulununan bu müzeye getirilmiştir. Anadolu topraklarından da kaçırılıp getirilen bir çok eser yer almaktadır. Müze: Eski çağ yapıtlar bölümü, sikkeler ve madalyalar bölümü, baskılar ve çizimler bölümü ve antik çağ yapıtlar bölümü olarak dört bölümden oluşmaktadır.

Londra www.britishmuseum.org

Katabet Mumyası


Sphix of tahargo

LOUVRE MÜZESİ

Dünyanın en büyük sanat müzesidir Paris’te Louvre sarayına kurulmuştur. Tarih öncesi çağlardan 21.yy kadar oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır. İçinde 35. 000 kadar sanat eseri yer almaktadır. Saray binası 12.yy da kale olarak yapılmış 1793 yılında 537 parça eser ile müze olarak açılmış zaman la birçok yoldan elde edilen eserler ile bugün ki halini almıştır.

Marsyas’ın eziyeti( mö 1.yy )

Üç güzeller mozaiği Antakya(ms. 115)

Mevsimler mozaiği Antakya

Auxxere kadını

VATİKAN MÜZESİ

Katolik dünyasının ruhani merkezi vatikanda yer alan müze, papaların yüzlerce yıldır biriktirdikleri heykel ve sanat eserlerinin bulunduğu olduköa önemli koeksiyona sahiptir. 54 galeriden oluşmaktadır. En önemli galeri sistine şapelidir. Raphale, Micheangelo ve Donatello gibi önemli Rönesan ve Reform dönemi sanatçılarının eserleri yine bu müzede yer almaktadır.

www.museivaticani.va

Sistine şapelinin tavanı Micheangelo

ORSAY MÜZESİ

Fransa’nın başkenti paria’te bulunan devlet müzesidir. Bina eski bir tren garıdır. Fransız sanatına ait 1848-1915 yılları arasında ortaya çıkan tablolar, resimler, heykeller, mobilyalar ve fotoğraflar yer almaktadır.

VAN GOGH MÜZESİ

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un eserlerinin segilendiği en büyük müzedir hollandada bulunan müzenin 2002 yılında bazı eserleri çalınmış ama bulunup yerine konulamamıştır. Müze Gernt Rietveld tarafından yapılmış ve 1973 yılında açılmıştır. https://360stories.com/amsterdam/point/van-gogh-museum-3

Amsterdam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir