HIZLI ADAPTASYON

Covid 19’un hayatımıza girmesiyle birlikte yaşantımız artık eskisi gibi değil. Alışveriş, iş hayatımız, sosyal yaşantımız bu sürece adapte olmaya başladı. İnsanların iç içe olduğu ortamlar ortadan kalktı ve fiziksel olarak aramıza mesafeler girdi sokaklarda, çarşılarda açık dükkanlar, birkaç türde mekan dışında açık hiçbir yer kalmadı. Bu durumdan kitapçılar yayın kuruluşları da etkilendi. Ülkemizdeki yapılması planlanan bütün kitap fuarları kapatıldı ve çok ileri tarihlere ertelenlendiler. Tabiki bu sürece kitap ve yayıncılık sektörede adapte olmayı başladı. Hatta diğer alanlara göre daha hızlı bir adaptasyon yaşandı. Çünkü zaten hali hazırda bir online kitap fuarcılık yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamıştı. Bu alt yapıyı iyi değerlendiren yayıncılar bu süreçten zararsız çıkmayı başardılar denilebilir. Online kitap fuarcılığı hali hazırda gerçek anlamda yapılan fuar alanlarındaki kitap fuarlarına göre tüketici  daha avantajlı konuma geldiler.

Tüketici daha avantajlı

 Online kitap fuarcılığı daha az işletim masraflarına sahip olduğu için tüketiciye daha avantajlı imkanlar sunmaktadırlar. Zaman zaman %70 bulan indirimler tüketiciler için çok cazip hale gelmiştir. Ayrıca fuar siteleri tüketicinin tercihine göre kitapların yaprak, yada kapak kalitesine göre, kişiye özel, daha ucuz veya daha pahalıya gönderebilmektedir. Bu da insanların para durumuna göre daha avantajlı alışveriş yapabilme imkanı sunmakta her alanda her türlü kitap ve çeşidinden ürünlerde bu fuarlarda yerini almakta. idefix.com, dr.com gibi online kitap fuar sitelerinden alışverişlerini rahatlıkça yapabilirler.

  Kargo dışında bir sıkıntı yaşamadım

üniversiteye hazırlanan Sibel Pişkin”onlıne kıtap fuar siteleri daha çok hoşuma gitti aslında daha fazla çeşit ve indirim var tüm üniversiteye hazırlık kaynak kitaplarımı bu siteler üzerinden aldım aynı şekilde okuduğum roman veya hikaye kitaplarınıda buralardan aldım. Sadec getiren kargo şirketiyle sorun yaşaya bilirsiniz benim kargom bana gelmeden geri gitmiş tekrar göndermek zorunda kaldılar. Bunların dışında memnunum gayet iyi bence” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir