EVDE KÜLTÜR SANAT

Dünya’yı etkisi altına alan kovid 19 virüsünün yaygınlaşmaya başlaması ile tüm Dünya’da hayat yavaşlamaya başladı. Buyavaşlamadan hızlıca etkilenen anlanlardan biride kültür sanat etkinlikleriydi. Hem uluslararası düzeydeki hemde yerel bazdaki tüm etkinlikler salgın sebebiyle durduruldu.

Kültür sanat alanı  bu duruma çabuk uyum sağlayarak aktiviteler, müzeler, tiyatrolar ve konserler aklınıza gelebilicek kültür sanat etkinlikleri dijitalleşme sürecini hızlı bitirerek evlerimizde bizimle buluşmaya başladır.

Dijital dünyaya ve teknoloji çağına uyum sağlayan sanat kaldığı yerden hızlı bir şekilde devam etti. Evden çıkmadan dünyaca ünlü müzeleri gezebilir, konserleri izleyebilir sosyal medyadan şerkıcıların yaptıkları ev ortamında konsor yayınlarını takip edebilir olduk.

TRT’den salı akşamları tiyatro oyunlar, cuma akşamlar senfoni ve opera konserleri verilmeye başlandı. Türkiye’den İstanbul oyuncak müzesi, Medeyetler müzesi uluslar arası boyutta ise Louvre müzesi, Britsh müzesi gibi müzeleri bilgisyarımızın monitorundan gezip keşfedebiliriz.

Google arts ve culture üzerinden 500 den fazla konser milli park müze ve sergileri yine kolay bir şekilde  gezip görebiliyoruz.

Dünya genelinde konserleri iptal olan sanatçılar bu sürece bir tepki olarak ve insanlara moral vermek için sosyal medya hesapları üzerinden iptal olan konserlerini canlı olarak evden yaptılar. Haluk Levent, Coldplay, Mıley Cyrus, Chris Martin gibi sanatçılar bu akıma öncülük ettiler

Haluk levent iptal olan konserini sosyalmedya hesabı üzerinden hayranlarına buluşturdu.

Mıley Cyrus iptal olan konserini 16 martta instagram üzerinden canlı yayın olarak hayranlarına moral vermek için yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir