EVDE KAL DİZİ İLE KAL

Evde kal ile evden çıkamadığımız şu günlerde evde kal eğlenceyle kal mottosuyla daha önce izlediğim ve beğenerek şiddetle izlenilmesi konusunda tavsiye edeceğim dizileri arkadaşım Emre ile yorumlayarak sizler için derledim. Şimdiden iyi seyirler.

  PRESON  BREAK

  Dizi 2005 Amerikan yapımı bir aksiyon dizisi. Dizi genel olarak işlemediği bir suçtan dolayı idam cezası almış Lincoln Burrows’u ve Lincoln’ün kardeşi Michael Scofield’ın kardeşini kurtarmak için yaptığı planları ve yaşanılanları konu alır

 ŞABAN:ilk 2 sezonun harika olduğunu söylemem lazım  3. cü sezon mekanıyla ve karakterleriyle çok renkli ve heyecanlı bir sezondu 4. cü sezon Michael’in zeka sınırlarını en çok zorladiğı sezondu. Mekan olarakta sürekli fakli sehirlerde olmalari izlemeyi dahada zevkli hale getirdi ve sok bir sonla bitti..

 EMRE:Evet gerçektwn kaliteli ve çok güzel bir dizi ama 3.sezondan sonra dizi kendini tekrar etmeye başladı. Birde sürekli diziye giren kötü karakterler sonradan iyi karaktere dönüşerek dizide sürekli yer buldular. Bunlar bence dizinin eksi yönleri. Ama genel olarak dizi baya iyi

PEAKY BLINDERS

Peaky Blinders, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham, İngiltere’de faaliyet gösteren “Peaky Blinders” adlı çeteyi anlatan suç-drama konulu televizyon dizisidir.

ŞABAN:Dizi Birinci Dünya Savaşı sonra İngilter kültürünü çok iyi yansıtmış şehir yaşantısı çeteleşme kültürü ve çetecilik çok iyi yansıtılmış. Aileye sadakat kavramı çok iyi işlenmiş. Thomas shelby karakteri çok iyi oturmuş özenilesi bir karakter olmuş.

EMRE:Dönem kıyafetleri çok iyi yansıtılmış. Bir kezde olsa insanda onları giyme hissi uyandırıyor. Çete savaşlarındaki aksiyon sahneleri izlenilmeye değer.

SPARTAKÜS

ilk gösterimini 22 Ocak 2010’da Starz’da yapan ABD yapımı televizyon dizisi. Dizide, MÖ 73-71 arasında Roma Cumhuriyeti’ne karşı büyük bir köle ayaklanması başlatan Trak gladyotörden esinlenilmiştir.

ŞABAN:Şimdiden söylemem lazım kan tutanlar ve aşırı cinsel içeriklerden rahatsız olanlar izlemesinler diziyi. Film çok fazla şiddet ve cinsel içerikten oluşuyor. Film gerçekten çok iyi aksiyon sahneleri olsun dönem yansıtması falan çok iyi.

ENRE: Evet dizi gerçekten çok iyi. Dizi alttan alttan adaletsizliğe ve kurulan yanlış düzenlere karşı bir haklı dava mesajı vermekte. Gladyotör sahnelerini çekimi çok iyi bu tarz sahneler pek fazla dizi yada filmde karşılaşılmış birşey değil.

GAME OF THRONS

Dizi George R. R. Martin’in epik fantezi serisi Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan uyarlanmış olan dizi, adını serinin ilk kitabından almaktadır.

ŞABAN:Dizi 9.Sezona kadar nefes kesti aylarca dizinin gelmesini beklerdik. Ama son sezonu güzelim diğer sezonların hakkını veremedi resmen tam bir fiyaskoydu. Ama genel olarak düşünürsek dizi baya iyi.

EMRE:Dizideki karakterler çok yerli yerinde olmuş. Karakter ve oyuncu uyumlarıda yerinde. Dizi boyunca dönen taht oyunlarına diyecek hiçbirşey yok oyuncu kadrosu çok zengin ve kalabalık buda diziye renk katıyor.

VİKİNGS

Kanada-İrlanda ortak yapımı, tarihsel drama türünde bir televizyon dizisi olan Vikings, cesur bir savaşçı Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü konu alıyor.

ŞABAN:Vikingler’in ilgi çekici kültürünü, yaşayış biçimlerini ve efsanelerini, tarihsel verilere dayanarak ele alan dizi, produksyon kalitesi, oyunculuk ve senaryoya biraz daha titizlenseymiş keşke demeden de geçemeyeceğim.

EMRE: Ragnar’ın ölümünden sonra dizi biraz yavaşladı etkisini kaybetti Ragnar karakteri büyük bir etki bıraktı insanlarda ama ilerleyen sezonlarda büyük oğlu Byorn ve küçük oğlu kemiksiz Iver diziye farklı boyutlar kattılar.

LA CASA DE PAPEL

Çoğumuzun çok iyi bildiği gibi, İspanya yapımı bir soygun ve suç dizisi olan La Casa De Papel, Profesör adlı bir suç dahisi ve özenle topladığı 8 kişilik ekibinin İspanya Kraliyet Darphanesi’nde gerçekleştirdiği, tarihin en büyük soygununu ve sonrasında gerçekleşen hiç hesaba katmadıkları olayları konu alarak başlıyor.

ŞABAN:Diziyi ilk izlediğimde böyle bir senaryo ve kurguyu daha önce izlemediğimi ilk bölümden anlamıştım. Karakterler ve takındıkları şehir isimleri kenne has ve özgü oluşturulan karakterler çok renkli ve canlı dizi kesinlikle çok sürükleyici. Zaten salvodar dali maskelerine söyleyecek söz yok çok ikonik olmuş.

EMRE: profosör karakteri gerçekten aramızda böyle insanlar varmı acaba diye düşündürüyor. Muhteşem bir zeka ve kurgu kapasitesine sahip bir karakter. Yeni sezonlarda dahil olan karakterlerde yerinde olmuş.

BREAKİNG BAD

Breaking Bad, IMDb’in gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinde 5 numarada yer alan, 50 yaşında, Walter White adlı bir lise kimya öğretmeninin, ailesinin maddi gereksinimlerini karşılayabilmek için New Mexico’nun uyuşturucu imparatoruna evrilmesini konu alan efsane dizilerden. ŞABAN:Karakterlerin derinliği, olay örgüsünün griftliği, sürükleyiciliği ile dizi gibi dizi. Zekagerektirennyada karakterlerin bir zeka örneği ortaya koyduğu diziler bayılırım. Bu dizide bu tarz bir dizi Walter Whıte’ın ani olaylar karşısında gösterdiği ani tepkiler çok iyi.

EMRE: Walter’ın ortaya koyduğu ailesini öldükten sonra koruma duygusu çok babacan bence. Bir örnek oluşturuyor. Ama seçtiği yol ne kadar doğru tartışılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir