SÜRREALİST BİR YAŞAM

Salvador Dali 11 Mayıs 1904 Figueres’de doğdu.  Katalan sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. Dali, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikan animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003’te “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Akademi Ödülü adayı olmuştur.

   1922’de Madrid’e taşınan ve buradaki okula yazılan Dali, ilkeserlerinde   kübizm ve dadaizm  etkileri gösterdi. Fransa ve İsviçre kökenli olan bu yeni akımlar, o sıralar Madrid’de pek yaygın değildi ve Dali’nin eserleri kısa sürede ilgi çekmeye başladı

Dali 1926’da Paris‘e gitti ve büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanıştı. Sonraki birkaç yıl boyunca, Dali’nin eserlerinde Picasso etkisi ağır basacaktı.  Mart 1928’de sanat eleştirmenleri Luís Montanyà ve Sebastià Gasch ile beraber, sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan “Sanat Karşıtı Katalan Manifesto”yu yazdı.

  1929’da arkadaşı Luis Buñuel ile beraber çektikleri Bir Endülüs Köpeği adlı avangart kısa film, sürrealist sanat çevrelerinde ikiliye büyük şöhret kazandırdı. Aynı yıl ikinci kez Paris’e giden Dalí, burada ressam Joan Miró aracılığıyla sürrealist akımın öncüleri André Breton ve Paul Éluard ile tanıştı. Éluard’ın karısı Gala tanıştıkları andan itibaren Dalí’nin ilgisini çekti, ve 1929 yazında Dalí ile Gala arasında, sonradan evliliğe dönüşecek olan tutkulu bir ilişki başladı.

Dalí hayatı boyunca, sanatıyla olduğu kadar eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiş, bu durum kimi zaman, onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar usandırmıştır. Bu davranışların getirdiği kötü şöhret, Dalí’nin geniş kesimlerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi arttırmıştır.

Salvador Dali BBC nin programında, moderatörün bu harika bıyıkları nasıl yaptınız? Sorusuna” Vendome meydanında bulunan Macar vaksı kullanıyorum. Pinaud ünlü bir vakstır. Marcel Proust’ta bunu kullanır. Ama o depresif bir şekilde kullanır benimkiler ise sivri ve dik neşeli ve saldırgandır. Her gece temizlerim sabah tekrar yaparım bu benim sadece 3 dakikamı alır.

İYİ BİR RESSAM OLMAK İÇİN BİRAZ SALAK OLMAK GEREKİR,

  Salvador dali yine katıldığı başka bir program ona yöneltilen sanata ne kattınız? Sorusuna ” Hiçbir şey. Çünkü ben kötü bir ressamım. Ben iyi bir ressam olmak için çok zekiyim. İyi ressam olmak için biraz salak olmak gerekir diyor. Eğer Rafael gibi çok güzel bir resim yaparsam yada Mozart gibi dünyanın en iyi müziğini yaparsam 1 hafta sonra ölürüm ben daha uzun yaşamak için o çok güzel resmi yapmıyorum” cevabını veriyor. 

   Dali hayatı boyunca, 1500’den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir. Ayrıca, Man Ray, Brassaï, Cecil Beaton ve Philippe Halsman gibi fotoğraf sanatçılarıyla ve Elsa Schiaparelli, Christian Dior gibi moda tasarımcılarıyla beraber çalışmıştır.

Bugün Dalí’nin eserlerinin büyük çoğunluğu, Figueres’deki Dalí Tiyatro ve Müzesi’nde bulunur. Florida’nın St. Petersburg kentindeki Salvador Dalí Müzesi, Madrid’deki Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles’taki Salvador Dalí Galerisi de sanatçının yüzlerce eserini barındırır.

arkada ise ispanya’nın katalonya bölgesindeki port lligat’tan bir manzara bulunmakta. soldaki karıncalar ve sinek zaman içinde tükenmeyi, kuruyan ağaç da ölümü simgeliyor. 

Yanan Zürafa (Burning Giraffe) Salvador Dali’nin anlatımıyla ”erkeksi kozmik kıyamet canavarıdır.” Zürafa Dali’ye göre savaşın önsezisidir.Öndeki ve arkadaki kadın figürünün sırtını iskelet benzeri bir yapıyla destekleyerek toplumun hatalarını ve zayıflıklarını anlatmak istemiştir.

Bu eserin fikri, 1936’da “Salvador Dali’nin Gizli Yaşamı” adlı kitabında yer alan ıstakozlar ve telefonlar hakkında yazdığı bir metinde ortaya çıkıyor. Şöyle diyor Dali: “Bir lokantada ıstakoz ızgara sorduğumda neden hiç pişmiş bir telefon servisi yapılmadığını anlamıyorum.”

 

1952 yılında boyanmış Salvador Dalí’nin tuvalindeki eserdir. Salvador Dalí’nin karısı ve ilham kaynağı Gala Dalí’yi bir dizi küre şeklinde temsil eder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir