KENDİ YOL HARİTAM

Daha önce sanat üzerine bir roportaj yaptığımız Vaner Kayaçelebi ile bu seferde kendi edebiyat dünyası ve yaklaşımını bizlere anlatmasını istedim. Ropörtajımızda kendi iç dünyasını yaşadığı zorlukları ve birazda sektörle ilgili yaşadığı zorlukları anlattı.

Merhaba. Teşekkür ederim beni tekrar kırmadığın için.

Merhaba. Ben teşekkür ederim. Evdeyim zaten benim içinde eğlence oluyo sohbet muhabbet güzel oluyo benim için.

Neden yazıyorsunuz?

Özgürleşmek için. Içim de bir biriken bir şeyler var. Yanıt aramayı bekleyen bir çok şey.  Sanırım yazmasam mahzenler de yaşayacakmışım gibi bir şey bu. Bir çok yazarım kendince bu soruya cevap verme şekli farklı farklıdır elbet fakat yazmasam karanlıkta yaşamak bana göre değildi.  Özgürlüğe  ve varoluşuma giden yol bende yazmaktan geçiyor.

Eserlerinde neler yansıtıyorsun hangi temaları kullanıyosun?

Genellikle ürettiğim esere göre temalarım şekilleniyor.  Genellikle toplumsal gelgitler ve bireysel çözümlemeler ağır basıyor. Bilinçaltı ruh hâlleri ve toplumsal kaos ilk 2 kitabımda ağırlıklı temalar.

Edeyata yönelirken nelerden ve kimlerden örnek aldınız?

ilk yazı yazma sürecim kendime yazdığım mektuplar ile başladı. Sonra günlükler ile pekişti. Bir de baktım ki kendi iç dünyam yaratım süreci oluşturmaya başlamış. Artık yazdiklarim kendimden çıkıp yakın çevreme okuduğum metinler haline gelmeye başlamıştı. Kafka ve goethe beni yazınsal alanın icine çekmişti.  Türk yazarlardan küçük iskerder, tezer özlü, ferid edgü, murathan mungan, ilhan berk gibi bir çok yazar hayatımın akışını değiştirmeye başlamıştı. Bir çok yazar üslubuma yardımcı oldu. Bir de baktım ki yazınsal alanın içindeyim. Ve benim de bir dilim oluşmaya başlamış.

Edebiyata ilginizi ve yeteneğinizi nasıl anladınız?

edebiyata olan ilgim yakın arkadaşım ile bir birimize yazdığımız mektuplar ile başladı. Sonra siirler ve düz metinler ile gelişti.  Okudugum okulun edebiyat kulübümde sanat sever arkadaşlarım ile yaptığım sohbetler devamını getirmeye basladi. Martı Jonethan ve ölü ozanlar derneği adlı kitaplar ufkumu açıp çok daha fazla yazarlala tanışma fırsatı sundu bana. Her okuduğum farklı alanlardaki yazarlar yazının farklı alanlarında yeteneklerimi doğurdu. Mesela; Küçük İskender şiir alanında, Ferid Edgü ve Tezer Özlü öykü alanında, Murathan Mungan düz metinlerde,  Adalet Ağaoğlu tiyatroda  gibi gibi. Yazmak yeniden tanımlanmaktı benim için. Bir de baktım ki yazınının içindeyim

Kendine belirlediğin bir rol model yada idölünüz varmı?

Tabi ki az öncede söylediğim  birçok yazar rol model oldu. Ama şimdi kendim olmak en büyük yol haritam.

Yazdığın türleri ele aldığımız zaman neden bu türlere yöneldiniz

Ruhum ne yazmak istiyorsa o alanı kendisi yarattıyor. Ruh iklimim zaman zaman farklı alanlara yöneliyor. Bunu ben belirlemiyorum ruh halim belirliyor.

Hali hazırda piyasaya çıkmış edebi eseriniz yada sahnelenmiş senaryonuz varmı

Suan  2 adet kitabım bulunmakta. Ilk kitabım ve ve de ve sonra ikinci kitabım turuncunun hüznü morun intikamı. Belgesel kısa film ve birçok kısa metraj imgesel filmlerim var. Bir kaç tanede tiyatro oyunum.  Yeni öykü kitabım için çalışıyorum. Sonbahar gibi çıkarmayı düşünüyorum. Ayrıca bir şiir  kitabı da yazdım onuda öykü kitabımdan sonra çıkaracağım. Ve ve de ve sonra redaksiyonunu Ayşe Betül Hikmel yaptı.

Çok sevdiğim dostum Ayşe Betül Hikmel sag olsun redaksiyonunu gecesini gündüzüne katıp yardımcı oldu. Özellikle teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

İlerleyen zamanlarda ne gibi eserler ortaya çıkarmayı düşünüyosunuz?

Minimalist öykü alanında kitabım için 4 yıldır çalışıyorum ardından şiir kitabım yolda olacak. Roman projem var onun taslağını zihnimde oluşturmaya başladım.  Son zamanlarda şarkı sözü yazmaya başladım. Bazı şarkılarımın müziğini de ben yaptım. Bazı şarkılarımın müziğinide yakın arkadaşım ercan yavuz yaptı.  Bir kac noname sanatcı ile anlaştım yakında albümlerine koyacaklar. Umarım birçok sanatçıya ulaşırım. Zamanla hayatımda taşlar yerine oturmaya başlayacak. Zamanla bir çok şeyi aşacağım. Güzel projeler yolda.

Şarkı sözü yazıyorum demiştiniz ortaya çıkardığınız şarkıları ne yapıyorsunuz nasıl değerlendiriyosunuz?

Sarkilar az öncede dediğim gibi doğru zamanda doğru sanatçıları bekliyor.

Edebiyat yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşıyoraun sektörde ne gibi engeller karşına çıkıyor?

Her alanın kendine göre zorlukları vardır.  Birçok  sanat dalı sancılı süreçten geçiyor. Bulunduğum iklim sanata ve sanatçıya ne kadar değer veriyor bu sorunsalı iyi bilmek lazım. Ben üretiyorum herşeyden önce kendim için üretiyorum. Bunu böyle düşündükçe ruhunuzdaki büyük yük azalmış oluyor. Engeller bir süre sonra yok olmaya başlıyor. Üretmek kendini yenilemektir.

Evden çıkamadığımız bu gunlerde okuyucularımıza okumalarını tavsiye ettiğiniz kitaplar varmıdır?

Kitaptan ziyade yazarlar önermeyi tercih ediyorum.   Nilgün Marmara, Can Yücel, Ferid Edgü, Orhan Duru, Murathan Mungan,   Nitzche, Kafka,  Jean  Paul  Sartre, Albert Camus, Dostoyevski gibi yazarları okuyabilirsiniz.

Bir baş ucu kitabınız varmı? bu kitap benım için farklı bir yere sahip dediğiniz. Tezer özlü çocukluğumun soğuk geceleri, Ferid Edgü  yazmak eylemi ve osho yaratıcılık benim baş ucu kitaplarım arasında yerini alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir